اخبار

ملاحظات حفاظتی و امنیتی پیشگیری از سرقت طلا و جواهر فروشی­ها

اقدامات قبل از سرقت

 1. رعایت کلیه نکات مندرج در چک لیست نظارت و ارزیابی طلافروشی­ها که توسط پلیس پیشگیری تهیه و ارسال شده است
 2. الزام طلافروشی­ها و کارگاه­های طلاسازی در هماهنگی با اتحادیه ، قبل از اجاره یا خرید مکانی جهت طلافروشی و اعلام اتحادیه به اداره نظارت بر اماکن عمومی جهت بازدید کارشناسان و اخذ تایید نهایی
 3. الزام اتحادیه به برگزاری حداقل 2 دوره آموزشی و توجیهی در طول سال با دعوت از کارشناسان قضایی و انتظامی و… و الزام اعضاء اتحادیه به شرکت در این دوره­های آموزشی جهت آشنایی با آخرین شگردهای سارقین و کسب مهارت­های لازم در مواجهه با سرقت و… و اخذ گواهی شرکت در دوره آموزشی
 4. ضرورت تجمیع طلافروشی­ها در مجتمع­های تجاری خاص طلافروشان بویژه طلافروشی­های پراکنده و کارگاه­های طلاسازی، همچنین عدم اعطای مجوز در مناطق آلوده و حاشیه­ای شهر(هماهنگی و اخذ تأییدیه پلیس به منظور رعایت اصول انتظامی)
 5. لزوم استفاده از نگهبان مسلح در محل­های تجمع واحدهای صنفی طلافروشان و مجتمع­های طلافروشان
 6. الزام به نصب درب قفل دار و مناسب جهت جلوگیری از دسترسی آسان سارقین به محتویات و طلاجات داخل ویترین­ها
 7. ضرورت استفاده از گاو صندوق­های مستحکم و ثابت رمز دار و دارای سنسور لرزشی و توصیه به استفاده از گاوصندوق های ویترینی (توجه و آموزش متصدیان مبنی بر عدم استقرار کلید بر روی گاوصندوق­ها)
 8. ضرورت قفل بودن مخازن فرعی داخل گاو صندوق­ها و استفاده از سیستم­های جدید پرداخت الکترونیکی
 9. ضرورت نصب درب مناسب یا حائل بازدارنده به منظور جلوگیری از ورود یا تردد مشتریان به پشت پیشخوان
 10. ضرورت استفاده از شیشه ضد گلوله، آژیر اعلام خطر (متصل به کلانتری محل و 110) آیفون تصویری، زنگ اخبار همسایه، قفل هوشمند درب ورودی و سنسورهای حسی و …. توسط تمامی متصدیان طلافروشی
 11. الزام به استفاده از پدال اعلام خطر، شاسی دستی و ریموت­های سیار در اختیار متصدیان، جهت برقراری آژیر اعلام خطر
 12. ضرورت نصب و جانمایی مناسب دوربین­های مداربسته با کیفیت بالا در زوایای مختلف در داخل و بیرون واحدهای صنفی با امکان ذخیره سازی طولانی مدت با اخذ مجوز بهره برداری از کمیته پایش تصویری شورای تأمین استان(ضمن نظافت مستمر لنز ، دوربین­ها به نحوی تنظیم شوند که فضای کامل پیرامون و حتی الامکان وسایل نقلیه پارک شده را پوشش دهند)
 13. استفاده و بهره­گیری از برق اضطراری برای بهره برداری از دوربین­ها و روشنایی مناسب و آژیر اعلام خطر در زمان قطعی برق
 14. ضرورت جایابی و استتار مناسب دستگاه U.P.S به منظور عدم دسترسی افراد متفرقه یا سارقین احتمالی به دستگاه ذخیره سازی دوربین های مداربسته
 15. نیاز به استفاده از تراشه­های ردیاب (G P S) در بین طلاجات جهت امکان بهره­برداری و ردیابی در مواقع خاص (بعد از سرقت) در صورت فراهم شدن و در دسترس بودن فناوری لازم
 16. لزوم جمع آوری طلاجات در ساعات بین روز (ظهر) به منظور مراقبت از اموال و رعایت ملاحظات حفاظتی لازم ( پیشنهاد به استفاده از گاو صندوق­های ویترینی)
 17. لزوم دو یا چند نفره بودن طلافروشان در فعالیت­های روزانه
 18. الزام طلافروشان به رعایت ایام کاری و ساعت مصوب ابلاغی از سوی اتحادیه طلافروشان و تعلیق موقت فعالیت طلافروشانی که به این مهم توجهی ندارند
 19. طلافروشان به صورت قانون مند مجهز به تجهیزات دفاع شخصی و افشانه و شوکر گردند (لزوم آموزش زمان کاربرد این ابزار و تفکیک سرقت­های به عنف و مسلحانه با سرقت­های کیفی)
 20. ضرورت بررسی صلاحیت اخلاقی و وضعیت سوءپیشینه کیفری شاگردان و متصدیان طلافروشی
 21. احراز تعادل روحی و روانی و داشتن سلامت جسمانی متناسب جهت متصدیان طلافروشی­ها
 22. تشکیل شناسنامه اطلاعاتی جهت فروشندگان طلاجات سیار ( کیفی ) و تعامل و هماهنگی مناسب با واحدهای انتظامی( اتخاذ تدابیر و ارائه راهکار نهایی توسط اتحادیه و پلیس)
 23. افزایش همکاری و تعامل طلافروشان با پلیس در معرفی افراد مشکوک و مظنون اطراف طلافروشی
 24. ضرورت ارتباط و هماهنگی لازم بنکداران عمده و همچنین طلافروشان سیار (کیفی) با مسولین کلانتری و پاسگاه های مرتبط در زمان انتقال طلاجات و لزوم اخذ کارت تردد از اتحادیه طلافروشان مشهد
 25. لزوم توجه طلافروشی ها به عدم خرید و انجام معامله طلاجات فاقد فاکتور خصوصا از افراد ناشناس که غالبا مسروقه می‌باشد
 26. لزوم توجه به توصیه و تذکرات پلیس در رعایت ملاحظات حفاظتی و مراقبتی (همچون ریموت و پدال و دوربین ها…) و تداوم بازدید بازرسی های میدانی توسط پلیس و اتحادیه به منظور احصا معایب و نواقص و رفع آن که در صورت عدم رفع نواقص توسط طلافروشی ، اقدام به تعلیق موقت فعالیت ایشان می­گردد.
 27. سیستم و تجهیزات فنی از قبیل آژیر خطر و دوربین­ها به صورت مستمر و روزانه توسط متصدیان طلافروشی­ها چک و بررسی گردد (کمک به کشف و دستگیری)
 28. الزام طلافروشان به اینکه هنگام فروش طلا تصویری از فاکتور فروش به خریدار را به عنوان مستند عکس برداری نمایند (کمک به کشف)
 29. هنگام جمع­آوری و چیدن جواهرات الزامیست درب الکترونیکی ورودی قفل باشد و کسی غیر از طلافروش حضور نداشته باشد
 30. ممنوعیت ورود افراد با ماسک و کلاه کاسکت یا پوششی که صورت را پنهان کرده باشد. در صورت ورود افراد با کلاه کاسکت ،کلاه کشی ، ماسک بهداشتی و یا هرگونه پوشش مشابه موضوع به عنوان موارد مشکوک سریعاً از طریق زنگ اخبار همسایه یا مرکز 110 اطلاع رسانی گردد (کمک به دستگیری)
اقدامات حین سرقت طلا
اقدامات حین سرقت طلا | اتحادیه طلا

اقدامات حین سرقت

 1. حفظ خونسردی متصدیان طلافروشی در هنگام مواجه با سارقین و فعال کردن آژیر اعلام خطر به قید فوریت (کمک به دستگیری)
 2. از هرگونه اقدام تحریک­کننده و درگیری فیزیکی با سارقین مسلح پرهیز گردد و اقدامات تاخیری هوشمندانه از قبیل صحبت با سارقین و حواس پرتی جهت خرید زمان برای رسیدن پلیس به محل وقوع سرقت صورت پذیرد (کمک به دستگیری)
 3. توجه و ثبت مشخصات ظاهری سارقین اعم از تعداد نفرات، صدا، لهجه، تیپ، علائم مشخصه، نوع اسلحه، لباس و اسامی که احیاناً سارقین همدیگر را خطاب می­کنند توسط متصدیان طلافروشی (کمک به کشف و دستگیری)
 4. حتی الامکان ثبت و اعلام مشخصات پلاک، رنگ، نوع خودرو و سایر مشخصات خودروی سارقین (کمک به کشف و دستگیری)

اقدامات بعد از سرقت

 1. رعایت حفظ صحنه سرقت تا حضور بازپرس ویژه و عوامل انتظامی ( کمک به کشف)
 2. اخذ مشخصات شاهدین در محل سرقت توسط متصدی طلافروشی جهت ارائه به پلیس به منظور تحقیقات تکمیلی( کمک به کشف)
 3. بستن درب پس از فرار سارقین تا از ورود مجدد سارقین در صورت احساس خطر جلوگیری شود (احتمال گروگانگیری)
دکمه بازگشت به بالا